Aile Çay Bahçesi | Kitap Özeti
Reklam

Yerli Roman

Aile Çay Bahçesi

Arka Kapak

Müzeyyen. Annesinin kuzusu. Babaannesinin biriciği. Babasının… Sa-hi ben babamın neyiydim? Bütün bu hikâyenin içinde benim rolüm neydi, diye düşündüm hep. Benim repliklerimi kim yazmıştı, mizansenlerimi kim belirlemişti? Sahneye hangi taraftan gireceğime, uslu kızı oynarken neler giyeceğime, içimdeki kötülüğü kusmaya başladığımda nelerden soyunacağıma kim karar vermişti? Okuduğum bütün kitaplarda beni bana anlatacak bir karakter arardım. Dinlediğim radyo oyunlarından, izlediğim filmlerden bir cümlecik çalmaya çalışırdım. Saatçi Nejat Bey ile ev hanımı Meral Hanımın kızı Müzeyyeni bana anlatabilecek bir cümle.Yekta Kopanın yeni romanı Aile Çay Bahçesinin, çoğu kadının kendinden izler bulacağı unutulmaz bir kahramanı var: Müzeyyen… Aile yaşamının gizli şiddetine başkaldıran, kardeşinin doğumuyla kendi varlığının silinmeye başladığını hisseden bir kadın… Kopanın romanı, güçlü, okuru kıskaca alan bir anlatımla sarsıcı bir finale uzanıyor.

Kitap Özeti

Aile Çay Bahçesi Yekta Kopan

Yekta Kopan her zaman sanat dünyası içinde yer almış bir yazar. Aslında kendisinin asıl mesleği yazarlık değil. Kendisini daha çok seslendirdiği film karakterleri tanıyoruz. En ünlüleri olan Jim Carrey ve sevimli animasyon karakteri Sid’in Türkçe sesleri ona ait. Kendisi aynı zamanda mükemmel bir yazar. Özellikle öykü kitapları ile tanınır. Şimdi ise Aile Çay Bahçesi ile mükemmel bir romana imza atıyor.

Aile Çay Bahçesi romanında Müzeyyen’in hikayesi anlatılıyor. Ailenen sevilen kızı olan Müzeyyen kendi içinde bir çatışma yaşıyor. Sürekli kendini tanıma arayışı içinde. Bunu ise kitaplarda ve filmlerdeki karakterler de arıyor. Böylece kendini anlamayı yada kendini anlatabilmeyi umuyor. Hayatının dönüm noktası ile kardeşinin olacağını öğrendiği gün oluyor. Artık ailenin en sevileni yerine silinip gideceğini düşünmeye başlıyor.

Yekta Kopan, Müzeyyen karakteri ile her kadının kendisinden bir parça bulabileceği bir roman ortaya çıkartmış. Aile yaşamanını ve ikinci plana atılma duygusunu güzel bir hikaye ile anlatan roman okuma değer.

1 Comment

  1. Unsaly

    13 Aralık 2013 at 22:42

    “5 kişilik aile üç öğün çay simitle beslenirse, mutfak masrafı asgari ücretin yarısına denk düşüyor. bu başarıdır” dedi. hiç utanmadı.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir