Birand - Bir Ömür, Ardına Bakmadan... | Kitap Özeti
Reklam

Biyografi

Birand – Bir Ömür, Ardına Bakmadan…

Birand – Bir Ömür, Ardına Bakmadan… Can Dündar

Can Dündar‘ın kaleme aldığı “BİRAND, Bir Ömür, Ardına Bakmadan” isimli kitabın, Mehmet Ali Birand’ın biyografi kitap niteliğindedir.

Nedense bazen bir kitabın, bir müzik Cdsinin daha fazla satabilmesi için birilerinin ölmesi gerekiyor. İnsanoğlunun doğasında nedeni bilinmez bir ölüm sonrası merakı var ve nedense insanların değerleri yada onların eserlerine olan ilgimiz ancak ölümden sonra gerçekleşebiliyor.

Mehmet Ali Birand da son kaybettiğimiz değerlerden bir tanesi ve ölümü ile birlikte Can Düğdar tarafından yazıların biyografisi bir anda en çok satanlar listesinde yer aldı. 2012 yılında basılan kitap hiç ilgi görmezken Birand’ın ani ve acı ölümü ile bir anda satış patlamasına neden oldu.

Birand’ın tüm hayatını anlatan kitap acısıyla tatlısıyla tam bir hayat dersi niteliğinde. Bebek yaşta kaybedilen bir baba ve babasın geçen bir çocukluk. Amansız bir kaza ve sağlık problemleri ile daha da zorlaşan bir hayat. Gazeteciliğe ilk adımlar ve 32ç Gün efsanesinin doğuşuna kadar bir çok merak uyandıran olaylarda kitapta yer alıyor.

Arka Kapak

Bundan kırk sene önce, dış haberleriyle Türkiyeye Avrupanın gündemini getirdi; 32. Günle, yaklaşık otuz senedir siyasetin nabzını tutuyor.
Yazdığı kitaplarla, çektiği belgesellerle yakın tarihimize ayna tuttu.
Tabuları yıkarak Abullah Öcalan ve M. Ali Ağcayla; Thatcher, Mitterrand, Arafat gibi yaşadıkları döneme damgasını vurmuş politikacılarla röportajlar yaptı.
Haber programları, otuz beş yılı bulan köşe yazarlığı, araştırmalar…
Kazandığı sayısız ödül ve adının üstünde kopan fırtınalar…
O hâlâ zirvede; en çok izlenen haber bülteninin anchormani olarak hemen her gün milyonların karşısına çıkıyor.
Ancak çok azı, ekrandaki adamın ardındaki hikâyeyi bilir. Bebek yaşta babasız kaldığını; talihsiz bir kaza sonucu, çocukluğunu ve gençliğini ameliyatlarla geçirdiğini; zorluklar içinde büyüyerek kendini yoktan var ettiğini… Defalarca mayınlı tarlada ilerlediği hayatında, son olarak ölümcül hastalığına karşı görkemli bir mücadele verdiğini.
Görkemli… Zira Birand kaybetmeyi de kazanmayı da, başarısızlığı da başarıyı da bilmeyen biri aslında.
Onun tek bildiği ilerlemek, devam etmek; yeni olanı, yapılmamışı yapmak…
Her şeye rağmen, ayakta durabildiği müddetçe, kemoterapi odasında bile…
“Kitabı, sadece her gece ekrandan evlerinize konuk ettiğiniz bir ismin bilinmeyen dünyasını ele veren bir biyografi olarak değil, aynı zamanda zorluklar içinde yetişen bir insanın hayatla baş etme, zirveye yürüme yolculuğu ve Türkiyede gazetecilik kılavuzu olarak da ibretle okuyacağınızı umuyorum,” diyor Can Dündar, Birand / Bir Ömür, Ardına Bakmadan kitabının önsözünde.
Ve onun çeyrek asırlık çalışma arkadaşı, meslektaşı ve her şeyden önce, bir “yazar” olarak, “ardına bakmadan” yaşanmış bu sıra dışı hayatın hakkını fazlasıyla veriyor.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir