Çapulcunun Gezi Rehberi | Kitap Özeti
Reklam

Araştırma / İnceleme

Çapulcunun Gezi Rehberi

Arka Kapak

Çapulcunun Gezi RehberiÖnce birkaç ağaç, sonra bir park, ardından bir şehir ve son olarak bütünüyle kocaman bir ülke… Çapulcunun Gezi Rehberi, Türkiyenin öyküsüdür bir bakıma.Occupygezi (direngezi), sadece birkaç ağacın öyküsü değildi aslında. Ağaçlar bu direnişin hem önderi hem de sembolü oldu. “İnsana Rağmen” hiçbir düşüncenin ve “Dayatmacı Yaşam Biçimi”nin karşılık bulamayacağını gördük hep beraber. Ve yine hepimiz şuna şahit olduk; hayal dahi edilemeyecek kadar zıt kutuplar, fikirler ve elbette insanlar, bir amaç için “tek yürek” oldu.

İşte bu kitapta yer alanlar, kendini tek bir amaç için sokağa atan yüzbinlerin hikâyesi.

Biz yüzbinlerin sesine kulak verip, bu anı ölümsüzleştirmek istedik. Bunu yaparken öyle şeylere şahit olduk ki; bu coğrafyanın insanına bir kere daha hayranlıkla şapka çıkarttık. Kırıp dökmeden sesini duyurmayı ve mizahı bir yöntem olarak seçen “Occupygezi”; Faşinismusuyla, TOMAnın üst modeli POMAsıyla, Ankara Tomalı (Tunalı) Hilmi Caddesiyle, Everyday Im Çapulingiyle, Gazhanesiyle (Şişhane), Pomabahçesiyle (Dolmabahçe), Gazılayıyla (Kızılay), Dövenparkıyla (Güvenpark) tarihin en değerli sayfalarında yer alacak.

Occupygezi, “Akılla, Zekâyla, Mizahla” direnmenin öyküsü…

Özetle, insanımızın muhteşem ince zekâsının önünde saygıyla eğiliyoruz…

Kitap Özeti

Çapulcunun Gezi Rehberi Eylem Aydın

Sadece Türkiye’de değil tüm dünyada konuşulan bir eylem haline gelen Gezi Parkı eylemleri üzerinden daha uzun bir süre geçmeden ilk kitap ile okurların beğenisine sunuluyor.

Gezi Parkındaki ağaçların kesilmesini protesto edilmesi ile başlayan ve polisin orantısız güç kullanması sonrası boyutu git gide büyüyen eylemlerin daha sonra orantısız zeka ve mizah kullanımı ile ne boyutlara geldiğinin bir özeti sunuluyor.

Eylem Aydın çok zaman kaybetmeden Çapulcunun Gezi Rehberi kitabı ile olayların ilk günden itibaren nasıl geliştiğini, şuan içinde bulunulan duruma nasıl gelindiğini ve mizahla karışık yapılan yaratıcı eylemlerin nasıl ortaya çıktığını anlatıyor.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir