Eskici ve Oğulları | Kitap Özeti
Reklam

100 Temel Eser

Eskici ve Oğulları

Eskici ve Oğulları’nı konu alan Türk Tarihinde 100 Temel Eser arasına giren romanın özetine bakalım. Eskici olan babanın canından çok sevdiği iki oğlu vardır. Babanın oğullarına duyduğu hasreti, git gide kötüye giden durumlarından dolayı daha da büyür. Baba yitip bitmiştir. Varını yoğunu yitirir. Ve bu sırada oğlanlarını çok özlemektedir baba…

Eskici ve Oğulları Kitap Özeti

Eskici ve oğulları Ali ile Mehmet birlikte yaşamaktadır. Geçimlerini ayakkabı tamiri yaparak sağlarlar. Eskici gençliğinde çok rahat hayat yaşamıştır. Bu yüzden ayakkabı tamir etmek ona göre bir iş değildir. Derken günlerden bir gün dükkanlarının karşısına bir ayakkabıcı dükkanı açılır. Bu dükkanın sahibi Yugoslav göçmenidir ve bu dükkan açıldıktan sonra bizim eskicinin işleri iyice kötüye gidecektir. Bu olaya belli etmese de üzülen oğullar evden ayrılmayı düşünürler.

Oğullarının evden gitmesine üzülen baba, kendini alkole vurup, her gün içmeye başlar. Mahalle sakinleri oğullarının evden ayrılmasına dedikodu oluşturur. Bizim eskici daha çok üzülür.

Eskicinin öfkesi dinmek bilmez. Oğullarına bir yandan üzülüp, bir yandan canı kadar sevdiği iki oğlunu çok özlemektedir. Bir gün Ali dükkanda yığılıp kalır. Eskici Ali’yi kucaklar ve sızlanmaya başlar. Mehmet ise Ali’den beter bir haldedir. Mehmet hastaneye kaldırılır.

Eskici dükkanını satar, oğullarının iyileşmesi için. Gelin Zeynep’in eşi damat Ünal fabrikada iş bulur ve romanımız sona erer.

 

1 Comment

  1. derya etem

    2 Aralık 2013 at 21:03

    Bazen eskici dükkanım varmış gibi hissediyorum kendimi. Dükkanın içi dolu ve hepsi değersiz, gereksiz!

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir