Peri Gazozu | Kitap Özeti
Reklam

Yerli Roman

Peri Gazozu

Peri Gazozu Kitap Özeti

Günümüz yerli romanlarında Divan Edebiyatı’na zor rastlıyoruz. Ercan Kesal Peri Gazozu kitabında Divan Edebiyatını inceden işlediğini görmek mümkün.

Çeşitli insanların hikayelerini sunan Ercan Kesal Peri Gazozu kitabında çeşitli insanların arasına katılabileceğinizi söyleyebiliriz. Okuyucuyla arasındaki bağları sıkı tutan romanda siz de kendinize ait bir hikaye bulabilirsiniz.

Harika edebi diliyle dikkat çeken ve okurken insana zevk veren kitap hem dili ile hem de hikayeleri ile sizi etkisi altına alacak bir eser.

 

Arka Kapak

“Vicdanımız kuruyor. Babalarını erken kaybetmiş yetim çocukların masum başlarını koyacakları göğüsler çoktan çöktü, farkında mısınız? Göğüs çöktükçe zulüm tepemizde kalıyor. Kavisli ve dolaşık geçmişimizse, bozuk düzenimizin telleri olmuş. Duyduğunuz sesler bu yüzden içli ve bu kadar derinden geliyor.Şimdi bir türlü sığamayıp, delice bir kavgaya tutuştuğumuz, adına Anadolu denen şu kadim topraklarda, binlerce yıl önce hüküm sürmüş, bir Hitit kralının oğullarına bıraktığı vasiyete bakın isterseniz: Öldüğümde beni, usulünce yıkayın, göğsünüze yaslayın ve toprağa bırakın. Bu kadar.” Hayatın en yalın ve en efsunlu meseleleri, ölüm ve yaşam, annebaba-çocuk arasındaki zor muhabbet, büyümek ve yaşlanmak üzerine… Vefalı bir oğulun gözüyle. Bilhassa ölümün, ölümle başetmenin olağanüstülüğü ve olağanlığı üzerine…”Alışmaya”
direnen bir hekimin gözüyle.Taşranın sıcak kucağı ve serin kasveti üzerine… Orayı hem içinden hem dışından bilen bir evladının gözüyle. Türkiyenin ipin ucundaki yakın tarihinin gölgesi… Kalbi avucunda
birinin gözüyle. Ercan Kesaldan, aynanın kenarındaki fotoğraflar misali hayat
parçaları, sohbet makamında insan hikâyeleri.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir