Ruzi Nazar: CIA'nın Türk Casusu | Kitap Özeti
Reklam

Biyografi

Ruzi Nazar: CIA’nın Türk Casusu

Arka Kapak

Yaşamını Sovyetler Birliğinin çöküşüne ve Türkistan mücadelesine adayan Ruzi Nazarın yaşamöyküsü… CIAda geçirdiği 40 yılın bilinmeyen yönleri…”Ruzi Nazar Özbekistanlı bir Türk, Stalinin ordusunda Nazilere esir düşüyor, sonra CIA görevlisi. Türkiyede 11 yıl çalışıyor; 27 Mayıs darbesi, İnönü, Türkeş, Madanoğlu, MİT Müsteşarı Fuat Doğu gibi tanınmış isimler hakkında yazdıkları bu dönemden. Sonra İran devrimi, Afganistan, Sovyetlerin dağılması…
Enver Altaylının birçok bilinmeyeni gün ışığına çıkaran kitabı roman gibi akıcı, aynı zamanda akademik bir tez gibi özenli.”
Taha Akyol

“Ruzi Nazarın hatıraları Türkiyenin odağında olduğu uzun ve karanlıkta kalmış bir tarih dönemine nihayet ışık tutacaktır. Kendi hayatı bu tarih döneminin kritik bir öznesi olan Sayın Altaylıyı bu önemli girişimi için tebrik ediyorum.”
Mehmet Ali Bayar

“Sürekli heyecanla okunan bir siyasi tarih. Böylesi her zaman bulunmaz.”
Prof. Dr. Ümit Özdağ

“20. yüzyılın koca dünya tarihi, bir tek kişinin hayatına sığabilir mi? Enver Altaylının su gibi akan kaleminden, Ruzi Nazarın roman sıcaklığında hayatını okurken bu soruya tereddütsüz evet cevabını vereceksiniz.”
Prof. Dr. Mümtazer Türköne

“CIAnın Türk casusu Ruzi Nazarın hayat hikâyesi aynı zamanda bir Soğuk Savaş gizli tarih anlatımı olmuş; Enver Altaylının bu çalışmasından sonra Türkiyenin yakın siyasi geçmişi yeniden yazılabilir.”
Murat Yetkin

Kitap Özeti

Ruzi Nazar: CIA’nın Türk Casusu Enver Altaylı

Casusluk hikayelerinin ve özellikle son zamanlarda yayınlanan gizli bilgiler ile iyice canlanan ajan merakı sonrası Enver Altaylı’nın son eseri olan Ruzi Nazar: CIAnın Türk Casusu bir anda çok satanlar listesinin tepesine tırmandı diyebiliriz.

CIA adına çalışan Türk bir ajan olan Ruzi Nazar’ın hikayesini anlatan roman içinde barındırdığı yakın siyasi tarih ile merakları daha fazla arttırıyor. Rusya için savaşan ve Nazilere esir düşen daha sonra CIA tarafından kurtarılıp onlara katılan bu adamın Türkiye’de çalışan bir ajan olma hikayesi büyüleyici. Türkiye’nin yakın tarihinde yaşananlara da değinen kitapta darbeler ve yakın tarihin siyasi isimleri hakkında yazdıkları da bulunuyor.

Bu tarz ajan hikayelerini seven ve siyasete de merakı olanlar için gerçekten ilginç bir kitap diyebiliriz. Özellikle gazetecilerin ilgisini çeken kitap içinde bir çok gizemli hikaye barındırıyor.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir