Sefiller | Kitap Özeti
Reklam

100 Temel Eser

Sefiller

Bu romanda Jean Valjean adlı bir köylünün, 19. yy.’un ilk 30 yılındaki serüvenleri anlatılır.
Valjean aç ailesini doyurmak için ekmek çaldığından bir kadırgada kürek çekmeye mahkum edilmiştir.

VİCTOR HUGO – SEFİLLER KİTAP ÖZETİ

Anne ve babasını küçük yaşta kaybeden Jan Valjan ablasının yanında kalmaktadır. Eniştesinin ölümüyle beraber ablası ve çocukların bakımı ona kalır. Büyük sefaletler çekerler. Bir gün ekmek parası bulamayınca fırından ekmek çalar fakat jandarmalar onu bunun üzerine tutuklarlar. Bir kaç defa hapishaneden kaçmaya kalkar.
Kaçma girişiminde bulunduğundan mahkumiyet süresi 19 seneye çıkarılır 1815’de serbest bırakılır. Valjean Güney Fransa’da D kasabasına gider. Bir kürek mahkumu olduğundan kimse onu barındırmak istemez. Sonunda yaşlı ve çok iyi bir insan olan kasabanın piskoposu onu yanına alır ve ona çok iyi davranır. Valjean onun bu konuk severliğine piskoposun yemek takımlarını çalmakla karşılık verir. Polis kısa bir süre sonra Valjean’I yakalar ve piskoposa getirir piskopos Valjean’I hayrete düşürürcesine, yemek takımını Valjean’a hediye verdiğini söyler. Valjean’ın karşılaştığı bu durum onu derinden etkiler. Ondan sonra piskoposun güvenine layık olmaya mümkün olduğu kadar erdemli ve dürüst bir hayat sürmeye söz verir.
Valjean yıllar sonra takma bir adla Kuzey Fransa’da mücevherat üreticisi olarak devam ediyordur. Üretimde bir iki basit gelişme gerçekleştiğinden şimdi varlıklı bir insandır. Kasaba halkının güvenini kazanmış ve hatta belediye başkanı bile seçilmiştir. Kasabanın müfettişiJavert, tam bir dedektiftir ve amirinin kişiliğinden şüphe eder. Onu tam yakalattıracağı sırada adının Valjean olduğu bir diğer insanın başka bir suçtan yakalandığını ve tekrar kadırgaya gönderileceği haberini alır. Çok mahçup duruma düşen polis müfettişi belediye başkabıbdan özür diler, onun hakkında şüphelere düştüğünü anlatır. Valjean kendi adını taşıyan suçsuz bir insanın acı çekmesinden ötürü vicdan azabı duyar. Kahramanca bir hareketle mahkemeye gider, kendisini tanıtır ve kendi isteğiyle kürek mahkumluğuna döner. Birkaç yıl sonra tekrar kaçar ve kuzeye gider. Üretici olarak iş yaptığı yılların karşılığı olan parayı buraya gömmüştür. Para onu rahatça geçindirebilecek ve çevresinede yardım etmesine de imkan verecektir. İlk işi Cosetta adında bir kızı aramak olur. Kız bir zamanlar yanında çalışan Fantina’nın kızıdır. Fantina kızına bakmak için fahişelik yapmıştır. Fantina artık ölmüştür ve onu yetiştiren üvey anne ve babası ona kötü muamele etmektedir. Valjean onu evlatlık alır ve ona derin bir sevgiyle bakmaya başlar. Beraberce Parise giderler. Valjean bir rahibe manastırında bahçıvan olarak çalışmaya başlar ve Cosette da manastırın okuluna gider.
Cosetta büyüyünce Parisli bir öğrenci olan marius Pontmercy adında bir genç onunla ilgilenir. Cosette ve Marius, Paris’in Luxenburg Gardens adındaki parkında tanışırlar ve Valjean’ın kendisini ve Cosette’yi gizli tutmasına rağmen gizliden gizliye mektuplaşırlar.
Olaylar, ülkedeki iç huzursuzluklar sırasında doruğa ulaşır. Sosyalistler 1832’de, Paris’te hanedanlığa karşı başarısız kalan bir baş kaldırma hareketine girişirler Marius ve arkadaşları bu isyanda yer alırlar ve sosyal adalete bağlılığından ötürü kim olduğunun meydana çıkmasına bile aldırış etmeyen Valjean da isyana katılır. Sokak çatışmalarının ortasında eski düşman Javert ile karşılaşırlar. Onun bütün hayatı şimdi ellerindedir.Gerçi bir tek kurşun Javert’I ortadan kaldıracaksa da Valjean Jvert’ı serbest bırakır. Valjean’ın bu davranışı Javert’in, kesin meşruiyet ve hukuka dayanan ahlaki dünyasını alt üst eder. Hayatında ilk defa olarak bir mahkumun kanuna saygı duyan bir vatandaştan daha iyi bir insan olacağını düşünür ve kendini öldürür.
Bu arada barikatlar ardına çekilen isyancılar çevrilir. Karşı tarafın kuvvetleri daha fazladır. Çarpışmalar sırasında Marius ağır yaralanır. Valjean Marius’u, sırtında taşıyarak yer altındaki lağım kanallarına götürür. Burası hoş bir yer olmasa da, çatışma alanından uzaktır. Kendisini tamamen kaybetmiş ve hemen hemen ölü olan Marius, büyükbabasının evine getirilir. Marius hayatını kimin kurtardığını bilmemektedir.
Valjean, Cosette ile Marius arasına girmemeye karar verir. Cosette’nin Marius’u sevdiğini ve onunla evlenmek istediğini anlar. Cosette’ye büyük miktarda para verdikten sonra inzivaya çekilir. Marius önceleri bunu kabul eder fakat hayatını kurtaranın Valjean olduğunu öğrenince Cosette ile birlikte son bir defa görmek için ihtiyar adamın yatak ucuna giderler. Valjean ölüm yatağında, seneler önce, evliya gibi biri olan psikopozun inanılmaz bir jestle kendisine hediye ettiği ve böylece Valjean’ın ruhunu kazandığı gümüş şamdanlığı Cosette’ye hediye eder.

ANAFİKRİ :
Kendisine her zaman kötü davranılan bir mahkumun, kendisine iyi davranan biriyle
beraber olduğu zaman kişiliğinin ve davranışlarının iyiye doğru gidişatı gözlenmiştir.

KİTAPTAKİ OLAYLARIN VE ŞAHISLARIN DEĞERLENDİRMESİ :
JEAN VALJEAN: Romanın kahramanı. Önceleri basit, çalışkan bir köylüyken sonradan bir mahkum olarak hayata küskünlük duyar.
JAVERT: Hiç bir zaman satın alınamayacak kadar namuslu bir polis memuru.
MARIUS PONTMERCY: Albayın oğlu. Kendisini babasının anısına adıyan bir genç.
COSETTE: Fantine’nin kızı, Valjean’ın evlatlığı. Sevimli bir kız.
FANTINE: Karakteri bakımından iyi bir kız ise de şartlar onu bir fahişe olmaya zorlar.

32 Comments

 1. ELİF

  23 Şubat 2014 at 19:54

  burda bi yanlışlık var fatina fahişe değildir

  • Emre

   10 Mayıs 2016 at 00:37

   Aynen bu yanlış bir bilgi olmus ama genel olarak güzel bir ozet

   • Dilara

    13 Ocak 2017 at 02:16

    Aynen yanlış bir bilgi

  • Bir dost

   11 Mayıs 2017 at 20:52

   Zorla kozete ti kurtarmak için olmuştur daha sonra kay makam by tarafından kurtarılır

  • Arda cura

   18 Aralık 2017 at 16:05

   Aynen yanlislik var

  • Beyza

   3 Mayıs 2018 at 21:29

   Neden kaba davraniyorsun

 2. tarık

  12 Mart 2014 at 22:11

  bence de

  • MC SERCE PARMAK EYÜP

   16 Mayıs 2018 at 21:38

   eywallh babiş 😀

 3. Irem

  27 Kasım 2015 at 11:27

  Cok Sevdim teşekkür ler

  • MC SERCE PARMAK EYÜP

   16 Mayıs 2018 at 21:39

   EYWALLAH BABİŞ :SDAÇ ASD:D

 4. prosey

  31 Aralık 2015 at 19:21

  ben anlamadım

  • fırat

   21 Mart 2018 at 17:34

   hızlı hızlı geçmiş nedense olayı anlatmadan

 5. mehmet

  14 Ocak 2016 at 19:56

  Aynen öyle

 6. hande

  18 Aralık 2016 at 16:28

  begenmedim

 7. murat

  29 Aralık 2016 at 17:57

  güzel saol kardeşler

 8. murat

  17 Şubat 2017 at 11:14

  çok kötüüüüüüüüüüüüü yanlışlık vaaaaaaar

 9. Damla

  22 Mart 2017 at 17:48

  bence mükemmel.Bilgi doğru çalışmak için fahişelik yapıyor ama sonra bırakıyor ve dişlerini satıyor

  • devrim aşkar

   30 Mayıs 2017 at 12:21

   Fazlasıyla çok yanlış bilgi var
   ayrıca fazla atlanmış kısımlarda var
   bence güvenilir değil

 10. Yeşim

  23 Mart 2017 at 21:40

  Hem çok yanış var hemde karakterlerin ismi yanlış bir kere Türkçe versiyonunda
  Jean Valjean değil Jan VALJAN
  Javert yine JAVERT
  COSETTE değil Kozet
  Marıus pontmercy değil BİRKERE KİTAPTA SOY İSMİ BİLE GEÇMİYOR SADECE MARİUS DİYOR
  FANTINE DEĞİL fANTİN

  • Talha çelik

   13 Nisan 2017 at 17:40

   Marius pontmercy kitapta geçiyor.Düzgünce okursanız bulursunuz.

  • deniz

   13 Aralık 2017 at 19:40

   ama sen okunıuslari gibi diyorsun cosette dogru fatıne de dogru birtek jan valjan degil jean valjean ingilizcede turkce gibi okunup yazılmaz bu isimler icinde gecerlidir yani burada bos yere insanlara kızmna ilk once ingilizceni duzelt sonra buraya yorum yazmaya bak bes gıram bılgilerle insanlarin ozetlerini beyenmiyorsun

  • A

   1 Ocak 2018 at 20:48

   Hangi yayın evinden okuduğunuza göre değişir. Mesela benim okuduğum yayın evine göre karakterlerin isimleri doğru verilmiş.

 11. mtalha

  26 Mart 2017 at 18:34

  ehhh idaal

 12. mtalha

  26 Mart 2017 at 21:50

  idaal

 13. Ahmed Efe

  25 Ekim 2017 at 15:41

  Ben kitabın 600 sayfalığını çok dikkatli bir şekilde ve anlayarak okudum. Özetteki bilgiler tamamen doğrudur.fantin in mecbur kalıp fahişe olması gibi… Eğer benim gibi kitaptan sınavınız varsa size önerim şudur:
  kitabı acele etmeden yavaş yavaş okuyun (ben 10 günde 400 sayfalığını bitirmiştim) kitabı güzelce anladıktan sonra 2012 de çıkan filmini izlemenizi kesinlikle tavsiye ederim ki bu sizin için iyi bir tekrar olacaktır. Sınavdan 1 gün önce de İnternete kitabın özetini okursanız (sadece 1 site yerine 2-3 tane siteden okumanızı tavsiye ederim) 100 almanız garanti olacaktır

 14. melis

  25 Ekim 2017 at 23:09

  Cok yardimci oldu😊

 15. Girl

  29 Kasım 2017 at 21:32

  Sonunu okuyamadım sağolun 😍

 16. Ayşe

  10 Ocak 2018 at 10:46

  Cok yardimci oldu bak yemin ederim ciddiyim valla yalan degil cok yardim etti bu bilgi bana hehehehhr

 17. Ayşe

  10 Ocak 2018 at 10:47

  Vayyyy caninaaaaa en devdigim karakter kozetete

 18. Kitap Gurmesi

  23 Ocak 2018 at 20:43

  Kitabın aslının özetini yapmış admlar, kitabın aslında olduğu gibi isimler, fahişelik meselesi de sizin okuduğunuz çocuk kitaplarında masumluk için yazılmamıştır. Kısacası kitabın güzel bir özeti

 19. selman

  8 Nisan 2018 at 14:17

  GÜZEL OLMUŞ saolun. son daki yanlışlığı düzeltriseniz iyi olur…

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir