Sol Ayağım | Kitap Özeti
Reklam

100 Temel Eser

Sol Ayağım

Christy Brown Sol Ayağım kitabında aslında kendi hikayesini anlatmaktadır. İrlandalı edebiyatçının önemli isimlerinden biridir. Beyin felci geçirerek dünyaya merhaba demiştir. Yazarın sol ayak parmaklarıyla yazmayı, resim yapmayı, daktilo kullanmayı öğrenmek içinçocukluğunda gösterdiği mücadeleyi anlatmaktadır. Bu tarzda yazdığı diğer bir kitabı “Down All The Days” en çok satan kitaplar arasına girmiştir.

Sol Ayağım; Christy Brown’ı Daniel Day-Lewis’in canlandırdığı, çok başarılı bir filme konu edinilmiştir.
“Sürükleyici, eğlenceli ve ilham verici”
– Irish Times-
“Erdemli ve hiçbir şekilde yozlaştırılmamış bir cesaret öyküsü”
– Sunday Times-
“Modern zamanın edebi başyapıtlarından biri”
– Irish Times-

ÖN OKUMA:
“A” Harfi
5 Haziran 1932′de, Rotunda Hastanesi’nde doğdum. Benden önce dokuz, benden sonra ise on iki tane çocuk vardı, yani ben ortanca grubuna giriyordum. Toplam yirmi iki tane çocuğun on yedisi yaşadı ve dördü bebekken öldü, hayatta olan on üçü hâlâ ailenin devamını sağlıyorlar.
Bana anlatıldığına göre, benimki zor bir doğum olmuş. Annem de ben de neredeyse oluyormuşuz. Bütün yakınlar hastanenin dışında sıralanmış, sabahın erken saatlerine kadar iyi haberler gelmesi için dua ederek beklemişler.
Doğumun ardından annem, birkaç haftalığına kendisini toparlasın diye eve gönderilmiş ve ben o süre boyunca annemsiz hastanede tutulmuşum. Annem yeterince iyileşip beni vaftiz ettirmek için kiliseye götürünceye kadar, orada isimsiz olarak kalmışım.

Benle ilgili bazı sorunlar olduğunu ilk fark eden annemmiş. O zaman dört aylık kadarmışım. Beni ne zaman beslemeye çalışsa, kafamın kendiliğinden arkaya doğru düştüğünü fark etmiş. Eliyle boynumun arkasına destek yaparak düzeltmeye çalışıyor; fakat kafam elini çektiği anda düşüyormuş. Bu ilk uyarı işaretiymiş. Yaşım ilerledikçe diğer kusurların da farkına varmış. Ellerimi neredeyse her zaman sıkılı ve arkaya doğru bükük olduğunu görmüş. Ağzım biberonun meme ucunu kavrayamıyormuş, çünkü çenem o yaşta bile sımsıkı birbirine kilitlendiğinden, ağzımı açmak imkânsızlaşıyormuş veya çenem aniden gevşeyip sarkarak, bütün ağzım bir tarafa çekiliyormuş, Altı aylıkken etrafımda bir yastık dağı olmaksızın oturamıyormuşum; on iki aylıkken durum aynıymış.
Bundan dolayı çok endişelenen annem, endişelerini babama anlatmış ve hiç gecikmeksizin sağlık konusunda danışmak için karar almışlar. Beni hastanelere ve kliniklere götürmeye başladıklarında bir yaşının üzerindeymişim, benimle ilgili kesinlikle bir sorun adını koyamadıkları veya anlayamadıkları; ama oldukça gerçek ve rahatsız edici bir şeyler olduğu konusunda ikna olmuşlardı.

Beni gören ve inceleyen doktorların neredeyse hepsi, beni çok ilginç ama ümitsiz bir vaka olarak değerlendirmişler. Birçoğu anneme kibarca benim zihinsel engelli okluğumu ve bu şekilde kalacağımı söylemişler. Önceden beş sağlıklı çocuk yetiştirmiş genç bir anne için bu ağır bir darbe olmuş. Doktorlar kendilerinden o kadar eminlermiş ki; annemin benimle ilgili duyduğu inanç onlara neredeyse bir münasebetsizlik gibi görünüyordu. Onu, benim için hiçbir şey yapılamayacağına inandırmışlardı.
O, bu gerçeği reddetmişti, tedavi olamayacağım, kurtarılmayacağım, hatta umutsuz olduğum gerçeğini. Doktorların ona söylediği gibi bir embesil olduğuma inanmıyor ve inanamıyordu. Annemin, vücudum sakat olsa da zekâmda bir sorun olmadığına dair inancını destekleyecek bir kanıt parçası bile kalmamıştı bu dünyada. Bütün doktorların ve uzmanların söylediklerine rağmen, kabullenememişti. Nedenini bildiğine inanmıyorum. En ufak bir şüphe kırıntısı hissetmeksizin, sadece biliyordu.

Doktorların benden ümidi kesmesini veya başka bir deyişle benim bir.insan olduğumu unutmasını, hatta benim sadece beslenecek, yıkanacak ve tekrar bir kenara bırakılacak bir şey olduğumu söylemenin dışında hiçbir şekilde yardım etmediklerini gören annem, o noktada meselelerle kendi ilgilenmeye karar vermiş. Ben, onun çocuğu ve bu ailenin bir parçasıydım. Her ne kadar bedenen arızalı olsam ve anlama zorluğu çeksem de, bana diğerlerine davrandığı gibi davranmaya, misafirler varken asla söz edilmeyen arka odadaki “tuhaf şey” olarak kalmamama karar vermişti.
Bu gelecek yaşamımla ilgili çok Önemli bir karadı. Annemin, yapacağım tüm savaşlarda her zaman yanımda olacağı, yenileceğimi hissettiği zamanlarda ise bana güç vereceği anlamına geliyordu.

Ama bu onun için pek kolay değildi, çünkü akrabalarım ve arkadaşlarım aksine bir karar almıştı. Onlar, kibarca ve cana yakın davranılmamı ama ciddiye alınmamam gerektiğini ileri sürmüşlerdi. Bu bir hala olacaktı. “Kendi iyiliğin için,” dediler ona; “diğerlerine bakacağın gîbi bu çocuğa bakma, sonunda sadece senin kalbin kırılır.” Benim için ne büyük bir şans ki, annem ve babam onların çoğuna karşı koydular. Bunun yanında annem sadece benim geri zekâlı olmadığımı söylemekle yetinmiyordu, bunu kanıtlamak da istiyordu. Bu, duyduğu şiddetli sorumluluk duygusundan değil; sevgisinden kaynaklanıyordu. Bu kadar başarılı olması da bu yüzdendir.

KİTABIN ÖZETİ:
Chrısty yirmi üç kardeşli ailenin bir çocuğudur. Chrısty dört aylıktan sonra farklı gelişmeler göstermiştir.Boynu hep arkaya düşüyor,bilekleri geriye kayıyordu.Bu sorunları ailesi kendileri çözmeye çalıştılar. Ama başarılı olamadılar. Chrısty bir yaşına geldiğinde doktora gittiler.Doktorlar çocuğun beyinsel özürlü olduğunu söylediler.Ailesi çocuklarının özürlü olduğunu kabul etmek istemiyordu.Beş yaşına kadar Chrısty hep böyle yaşadı.

Tepki veremiyor,konuşamıyor,yürüyemiyordu.Derken Chrısty bir akşam herkes evde otururken ders yapan kardeşi Mona’nın elinden sol ayağıyla kalemi aldı ve karalama yapmaya başladı.Ailesi ve kendisi de bu harekete şaşırmıştı.Annesi Chrısty’le ilgileniyor ve ona alfabe öğretiyordu.Bir gün eve grip olan kardeşi Mona’yı tedaviye mahalle doktoru gelmişti . Chrısty’ni yazı yazarken görmüş ve oldukça şaşırmıştı.Sol ayağı Chrısty’nin herşeyiydi.Her ihtiyacını onunla karşılıyordu. Chrısty’nin bir arabası vardı.Bununla kardeşleriyle beraber dışarı çıkabiliyordu.

Bir gün arabası kırıldı ve Chrısty sürekli evde oturmaya başlamıştı.Chrısty artık sürekli düşünüyor ve kendi halinden nefret ediyordu; dış görüntüsünden ve insanların ona bakışlarından. Chrısty oniki yaşına geldiğinde annesi birdaha doğum yaptı ve onun için hastanedeydi. Chrısty’e bakmak için eve bir kız geliyordu .Chrısty kıza aşık oldu.Kız Chrısty’ni sakinleştiriyor ve çevresiyle ilişkisini kolaylaştırıyordu.Ayrıca resim yapma hobisini kazandırmıştı.Fakat Chrısty onbeşine geldiğinde caddelerindeki Jenny’e aşık oldu.Fakat Jenny,Chrısty’le ilgilenmiyordu . Chrısty bunun görüntüsünden dolayı olduğunu biliyordu.

Chrısty her geçen gün daha da içine kapandı.Kardeşleri evleniyor ve çocukları oluyordu.O ailesinden uzaklaştığını hissediyordu.On yedi yaşındaydı ve artık sürekli resim yapmaktan sıkılmıştı.O yüzden küçük hikayeler yazıyordu.Bir gün ailesi Chrısty’ni zar zor bulduğu parayla seyahate gönderdi.Bu seyahatte Chrısty gibi özürlü çocuklar vardı.Chrısty burada kendisi gibi insanlarla vakit geçirdi.Kiliselere gidip iyileşmesi için dualar etti.Chrısty burada kendisine güven duymaya başladı.Bir haftalık seyahatten sonra eve geldiğinde yine eski Chrıstyndi.Yine kendi halini düşünüyordu.Yine böyle bir gündü eve bir adam geldi.Bu küçükken Chrısty’ni görüp sol ayağını kullanmasından çok etkilenen doktordu.Chrısty’ne yardım edebileceğini fakat tedaviye cevap verebileceğini anlamak için onu Londraya göndermek istemişti.

Chrısty ve ailesi bu beklenmedik olay karşısında oldukça sevinmiş ve Chrısty düzelebileceğini öğrenince kendisine özgüveni gelmişti.Ama önce Londraya gidildi . Chrısty’nin tedaviye yanıt verebileceği anlaşıldı.Chrısty geri döndü ve fizik tedavisine başladı.Artık hergün kliniğe tedaviye gidiyordu.Chrısty’nin homurdanmaları bir süre sonra konuşmaya çevrildi .Artık konuşabiliyordu.Chrısty kendi hayat hikayesini yazmaya başlamıştı.Kitabı yazarken doktorundan yardım alıyordu.Çünkü o da oyunlar yazıyordu.Doktoru Chrısty’nin daha iyi bir şekilde yazabilmesi için bir hoca tutmuştu.Chrısty kitabının yarısını bitirmişti.Doktoru beyinsel özürlüler semineri olacağını ve Chrısty’nin kitabını burada okumasını istedi. Chrısty’de kabul etti.Chrısty seminerde yazdıklarını okudu.O gecede ailesi,doktorları ve izleyen seyirciler Chrısty’le gurur duydular.

78 Comments

 1. king

  16 Ocak 2014 at 20:49

  guzeldi

  • prenses

   21 Mayıs 2014 at 13:27

   sadece güzel mi????? bence çooooook etkileyiciydiii!!!!!!!!!1=)=)=)

   • Etki

    12 Ocak 2016 at 17:41

    Bencedeeeeeeeeeeeeeee 😉 🙂 =) =) ÷) ÷)

  • tansel

   14 Kasım 2017 at 19:03

   güzel ama 23 kardeş biraz abartıya kaçmış gibi oldu 🙂

 2. duygu

  7 Mart 2014 at 10:03

  Allah razı olsun sizden proje odeviydi

  • Duygu kuko

   1 Haziran 2014 at 17:24

   çok güzel proje ödevimdi

 3. duygu

  7 Mart 2014 at 10:03

  süpeerr

 4. esra

  9 Mart 2014 at 14:13

  bence çok güzelmiş tam okummadım ama genede güzelmiş yani enazından herkes öyle söylüyor ondan yani çok güzel diyorum yoksa yani hiç okumadım başkalarından duydum :-))))@.com

 5. Berkay

  10 Mart 2014 at 20:06

  Allah razı olsun hakkınızı helal edın cok ıyıydı ellerınıze saglık

  • :(

   27 Nisan 2014 at 12:13

   offffff

 6. ali

  5 Nisan 2014 at 15:55

  süperrrrr

 7. ali

  5 Nisan 2014 at 15:56

  süper

 8. ali

  5 Nisan 2014 at 15:56

  harika

 9. ali

  5 Nisan 2014 at 15:57

  sınavdan 100 bekliyom

  • efe

   15 Kasım 2016 at 16:45

   bende daha kitaba başlamadım 3 gün sonra sınav olcaz inşallah 100 alırım amin filminide izliycem sana da başarılar dilerim

   • görkem

    23 Nisan 2017 at 21:13

    sınavda hangi konular çıktı

 10. ali

  5 Nisan 2014 at 15:57

  teşekkürler

 11. İRem

  9 Nisan 2014 at 14:32

  Çok teşekkürler . Elinize emeğinize sağlık . Sizin sayenizde inşallah performans ödevimden yüksek not alacağım buna inanıyorum . Ben kitabın yarısını okudum arkadaşlar . Ama tamamını okumadım tam olarak . . . yani merak kalmayın özet kitapla bire bir ve çok açıklayıcı . Bi<imde performans herkes kendi istedği hikaye / roman / masal anlaytıyo listeye göre sıra bende ve sayenizde formumu doldurup özetimi yaptım saol site . varol site ellerin dert görmesin site . 😀 😀 😀 😀 ….. bunu yazan eler dert görmesin tabe okuyanda

 12. Soner | Ankara

  10 Nisan 2014 at 21:54

  Gzel bir kitapmış hll olsun yazanlara guzel yazmışlar

 13. yasin

  12 Nisan 2014 at 13:06

  cokkkkkkkkk guzelllllllllllll

 14. su el nur bagatır

  16 Nisan 2014 at 14:57

  özet yazmayı sevmeyen bir insan olduğumdan dolayı teşekkür ederimmm 😀 kitap da okumam

 15. :(

  27 Nisan 2014 at 12:10

  aynen

 16. özlem

  14 Mayıs 2014 at 21:06

  allah sizden razı olsun ben de kiitap okumayı çok severim ama bu kitap bende çok uzun hem de cuma günü sol ayağım çocuk kalbi ve forsadan sınav yapacağım inşallah 95 veya 100 alırım bu siteue çok ama çok teşekkür ediyom ve de ben bu siteyi çok sevdim tekrar tekrar bu kitabı yazana bu siteye koyana ve de bu kadar kısa olduğu için çok ama çok teşekkür ederim tekrar tekrar TEŞEKKÜR EDERİMmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmm!!!!!!!!!!!!!!!!!! EDERİMMMMMMMMMMM!!!!!!!

  • chistry brown

   29 Mart 2016 at 23:16

   tenkyu moring smokın know my ftynf veriy cook vallah ben yazdım 😀

 17. SONGÜL

  1 Haziran 2014 at 21:03

  sizden teşekkür ederim.proje ödevimi sayenizde yaptım.bu kitap çok güzel herkese tavsiye ederim

 18. SONGÜL

  1 Haziran 2014 at 21:04

  sizden teşekkür ederim.proje ödevimi sayenizde yaptım.bu kitap çok güzel herkese tavsiye ederim

 19. kitap manyağı

  11 Ekim 2015 at 17:22

  ya böyle kitap mı olur bildiğin harikaydı.Bence bu kitaba sıkıcı veya güzel değil diyenler yeniden düşünsünler.hala aynı şeyi düşünüyorlarsada na palım?hüzün hüzün hüzün kitap nerdeyse hep böyle geçti ağlamaktan gözümde yaş kalmadı;(gerçekten üzücü bir hayat hikayesi ame sonunda cidden mutlu oldum keşlke hiç bitmeseydi herkese öneriyorum

 20. kitap manyağı

  11 Ekim 2015 at 17:24

  ve bu arada KİTAP SEVEN HERKESİN BU KİTABI SEVECEĞİNİ DÜŞÜNÜYORUM EĞER BU KİTABI SEVMİYORSANINZ HİÇBİR KİTABI SEVMEYİM!

 21. Ozan

  26 Ekim 2015 at 15:31

  Vala çok önemliydi alah razı olsun

 22. rferf

  1 Kasım 2015 at 19:46

  bu kitap harika yyaaaaaaa

 23. maridan

  2 Kasım 2015 at 16:19

  it was very beautiful and impressive

 24. Halime akdeniz Çeribaş

  4 Kasım 2015 at 21:22

  Hoca sınavda bu kitaptan 50 puanlık soru suçak 🙁

 25. nevzat

  21 Aralık 2015 at 08:04

  bunu yapmasaydınız sınavdan 50 alırdım

  • king

   21 Aralık 2015 at 08:05

   oşet fakyu

 26. ad_k

  3 Ocak 2016 at 20:05

  Özeti doğrumu ??

 27. kadir

  4 Ocak 2016 at 20:22

  Allah razı olsun 100 aldım

 28. irem

  12 Ocak 2016 at 18:36

  kitaptan elimde var tam tamına 188 sayfa çok güzel bir kitap

 29. Ayaz

  13 Ocak 2016 at 12:13

  Ödevdi Teşekkürler !

 30. irem nur doğuz

  15 Ocak 2016 at 19:14

  way çok güzel ve duygulu bi kitap……

 31. leyla

  15 Ocak 2016 at 19:16

  lalalalalalalalalalalalalalalalalalalllllllllllllllllllllllllllll……………….

 32. MeteBaba

  3 Mayıs 2016 at 10:38

  Allah Sizden Razı Olsun Ödevimi Yaptım Sayenizde

 33. Sanane ismimden

  9 Haziran 2016 at 12:42

  Vallahi ellerinize sağlık 188 sayfalık kitabi 1 sayfada özetlemişler ama kitap şahanee

  • merve

   14 Aralık 2016 at 18:41

   haklısın

  • merve

   14 Aralık 2016 at 18:43

   insanlar kendisini seçmemiş ALLAH onları öyle yaratmış yazara helal olsun 🙂

 34. Anan

  12 Ekim 2016 at 20:45

  çok mütüş ty

 35. Osman

  20 Ekim 2016 at 19:51

  Ççççççoookkk gggüüüüzzzelllll arkadaşlar

 36. Nubihar

  30 Ekim 2016 at 09:23

  Valla çok güzel bi kitap ama sona doğru sıkılmaya başladım bu yüzden okumayıp burdan yapıcım özeti… Güzel olmuş elinize sağlık.

 37. Nubihar

  30 Ekim 2016 at 09:24

  Valla çok güzel bi kitap ama sona doğru sıkılmaya başladım.

 38. Bilinmez

  16 Kasım 2016 at 18:44

  Proje ödevimdi be öğretmende benim amcam olunca çok işe yarıyor. Teşekküeler bunu yazanlara.

 39. Bilinmez

  16 Kasım 2016 at 18:45

  Proje ödevimdi be öğretmende benim amcam olunca çok işe yarıyor. Teşekküeler bunu yazanlara.

 40. Boşver

  27 Kasım 2016 at 20:49

  188 satfalık bir kitaptan böyle harika bir özet çıkarmışsınız allah razı olsun. Aşırı derecede ihtiyacım vardı. very thanks.

 41. Sude

  30 Kasım 2016 at 18:10

  kitap biraz sıkıcı bence,
  ama güzel bir hayat hikâyesi

 42. dolunay

  2 Aralık 2016 at 09:05

  Hayatındaki en güzel kitap kendini ne kadar iyi anlatıyor

 43. Tuncay

  26 Aralık 2016 at 11:33

  Cok iyi yaww

 44. ZA

  1 Ocak 2017 at 19:44

  çok güzelmiş

 45. ZAa

  1 Ocak 2017 at 19:45

  çok güzelmişlaaaa

 46. burak

  2 Ocak 2017 at 11:15

  ben kopyayla alırım 100 sorun yok ama bir gün okurum belki

 47. Adınız*

  2 Ocak 2017 at 11:22

  ailenizden birinin matematik ogretmeniniz oldugununu dusunsenize 😀

 48. sacfsdvfxc

  2 Ocak 2017 at 11:23

  100 hep matematik:D

 49. yağmur

  7 Ocak 2017 at 11:23

  umarım yazılıda işime yarar

 50. ARİF KEMAL ABİ PROOO

  9 Ocak 2017 at 16:48

  OKUDUM KİTABIN KENDİŞİNİ BEN DE ÇIKARDIM VE DAHA İYİ BENİMKİ

 51. gdwgdgwfgask

  12 Ocak 2017 at 18:39

  devamı yok mu

 52. 3birçekmi kitap oki

  18 Ocak 2017 at 21:08

  efsane muş elinize sağlık efsoooooooo sizin eliniz dert görmesin

 53. Bekir karabulut

  30 Ocak 2017 at 14:43

  Bence çok güzel bir kitap benden tavsiye herkesin okunmasını isterim çok güzel bir kitap

 54. Bekir karabulut

  30 Ocak 2017 at 14:44

  Bence çok güzel bir kitap benden tavsiye herkesin okunma2sını isterim çok güzel bir kitap

 55. misafir

  3 Şubat 2017 at 15:10

  en son bölümde yazdıklarını christy değil dr. collis okuyor

 56. Tolga

  12 Şubat 2017 at 17:50

  Elinize sağlık

 57. abdurrahim

  14 Şubat 2017 at 21:02

  çok duygulandı

 58. gürsoy

  11 Mart 2017 at 16:59

  çok saolun ödevden 5 aldım 🙂 🙂

 59. Samed Bey

  17 Mart 2017 at 00:47

  Yarun Sınavım Var hadi hayırlısı İNŞ Bİ
  70 80 ALIRIM

 60. atakan

  13 Nisan 2017 at 19:30

  muthiş bişey sınavdan 100 ALDIM

  • Pelin

   16 Nisan 2017 at 16:51

   Soruları yazarmısın

 61. nur

  24 Nisan 2017 at 18:04

  Ben bu romanı çok beyendim süper ve çok teşekkür ederim ödev için özet çıkarmam gere
  kiyordu

 62. Seda

  4 Mayıs 2017 at 23:30

  Çoooooooook beğendim.

 63. eray

  30 Mayıs 2017 at 19:44

  cokkkkkkkkkkk güzelllllllll olmussssss alah razıııı olsunnnn

 64. Kitap Cadısı

  3 Aralık 2017 at 20:59

  Ya çok güzel kitap

 65. isimsiz

  7 Şubat 2018 at 21:38

  yarın sınav var kitabın kendisi uzun sürer diye 10 15 tane özet okudum 😀

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir