Steve Jobs Biyografi Kitabı | Kitap Özeti
Reklam

Biyografi

Steve Jobs Biyografi

İşte o ünlü söz; “Dünyayı değiştirebileceklerini düşünecek kadar çılgın olan insanlar, bunu yapan insanlardır.”

Apple’ın “Farklı Düşün” reklamı, 1997
Yakın dostlarından biri Jobs için; “Bir şeyin olması gerektiğine karar vermişse, olmasını sağlar. ” diyor. Sanırım bunda yanılmıyor.

Hayatımızı değiştirecek cihazları yaratmaya karar veren Steve Jobs’un hikayesini anlatan bu biyografi kitabında; şöyle deniliyor.“21. yüzyılın en büyük delisi” olarak anıyoruz onu. Sıradan olmak korkularından en büyüğüydü. Jobs asla sınırlara pek aldırış etmezdi. Bunun sonucunda ortaya dünyayı değiştiren cihazları ortaya çıkardı. “Jobs’ın şöyle tuhaf bir yeteneği var: İhtiyacımız olduğunu bilmediğimiz cihazlar üretiyor ve sonra birden onlarsız yaşayamaz hale geliyoruz diye yazdı bir köşe yazarı onun için.

O ve Apple, Teknoloji Sokağıyla Güzel Sanatlar Sokağı’nın kesiştiği yerde durdu. “Ben teknoloji üretmenin sezgi ve yaratıcılık gerektirdiğini, sanatsal üretiminse gerçek disiplin gerektirdiğini anlayan az sayıda kişiden biriyim ” diyordu, geri kalan çoğunluk bu cümlenin tam tersine inanırken.

Tüm ürünlerine aşk ile bağlanan bu adam için kendisine aşkla bağlandığını söylemek isterdik. Çoğu zaman merhametsizdi. Ve yine çoğu zaman dünyaya siyah olarak bakıyor. Farkındaysanız ekranlara hep siyah elbiselerle çıkıyordu JOBS. Tüm ürünlerinin en iyisini olmak isteyen insanın kendisini sevmesini beklemek de olmaz aslında. Çığır açtığı ürünler birbiriyle de aşk ile bağlıydı. Bu Jobs’un en büyük özelliklerinden biriydi.
Gerçek bir kontrol delisi olan Steve jobs belki de ilk kez, bu kitabın yazım sürecinde dizginleri elinden bıraktı. Kendisiyle üç yıl geçiren Walter Isaacson’ın kitaba taşıyacakları üstünde söz sahibi olmayı ve hatta kitabı yayımlanmadan önce okumayı bile istemedi Jobs; tersine, tanıdığı herkesi onun hakkında dürüstçe konuşmaya teşvik etti.
Bu kitap farklı düşünerek dünyayı farklı kılmış o ender insanlardan birinin süslenmemiş hayat hikayesi. Ve bu hayat, tıpkı yarattığı ürünler gibi etkileyici ve ilham verici.

KİTABIN ÖZETİ:
Kitapta gerçekten hayata sıfırdan başlamış bir insanın bir süre sonra bir dünya ikonu haline gelmesi anlatılmış. Steve Jobs evlatlık olarak kendi ailesi tarafından başka bir aileye verilen bir çocuk… Fakat evlatlık verildiği aileden her konuda destek görmüş ve onlara her istediğini yapmıştır. Daha lise döneminde yakın arkadaşıyla birlikte bir garaj da teknoloji üzerine bir şeyler üretmeye başlamış, ve aslında o günden bugüne kadar çok fazla gelişim gösteren bir kişi. Hırslı, sinirli, asabi ve kesinlikle çok başarılı ve tuttuğunu koparan bir insan. (Belki de başarının sırrı tüm bu özelliklere sahip olmaktır.) Steve Jobs bir arkadaşıyla birlikte henüz üniversite eğitimini tamamlamadan bir şirket kurmaya karar veriyor ve bu şirkete elma bahçelerinden aklına gelen “APPLE” ismini uygun görüyor. Bu şirkette etrafındaki kişilerle birlikte Macintosh diye bir bilgisayar üretiyorlar, fakat bu bilgisayar insanların isteklerine çok fazla yanıt vermiyor.

Apple bir maddi sıkıntı içine giriyor ve başka bir bilgisayar daha üretiyor. Sonrasında bu bilgisayarı ilkine göre daha fazla insan kullanıyor ve Apple ivme kazanıyor. Ancak bu dönemde Steve Jobs şirketi kurduğu arkadaşı Woznaik ile bir takım problemler yaşıyor ve kendi kurduğu şirketten bir anlamda kovuluyor. Birlikte çalıştığı insanlar onun çok zor bir insan olduğunu ve onlardan iş anlamında hep daha fazlasını beklediğinden şikayetçi oluyor ve kimse onunla çalışmak istemediğinden şirketten çıkmak zorunda bırakılıyor. O dönemler Steve Jobs için oldukça zorlu geçiyor fakat tabi ki de pes etmiyor ve Pixar diye bir şirkette çalışmaya başlıyor. Bu şirket Disney ile bir anlaşma imzalayarak animasyon filmleri hazırlayan bir şirkete dönüşüyor Steve sayesinde…

Bundan sonra ise her şey çok hızlı bir gelişim gösteriyor Pixar’ın hazırladığı filmler çok sayıda insan tarafından beğeniliyor ve çeşitli olaylardan sonra Steve tekrar kendi kurduğu Apple’ın başına geçiyor. Çünkü ondan sonra CEO olan insanlar Apple’ın ruhunu anlamıyor ve Apple gerçekten maddi anlamda zor bir uruma düşüyor ve şirketi bu durumdan kurtaran kişi Steve Jobs oluyor. Sonrasında çıkan yeni bir bilgisayar, İpod, İtunes derken Apple çok güçlü bir şirket haline geliyor. Jobs kendi kurduğu şirketi gerçekten bir ikon haline getiriyor. Apple hakkında müşterilerin tek şikayeti ürünlerin rakiplerine göre pahalı olması ama Apple artık son çıkardığı ürünlerle bunu da yenmiş gibi görünüyor. Yine de şunu unutmamak gerekir: Pahalı olan ürünler gerçekten iyidir.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir