Yufesta ile Şibenza – İkinci Fethin Şifresi | Kitap Özeti
Reklam

Bilim Kurgu

Yufesta ile Şibenza

Yufesta ile Şibenza Kitap Tanıtımı

Fatih’in Kostantinopolis için düşündüğü yeni isim “İslambol” aslında ne demekti?
Bazı Osmanlı bilginleri hangi dini gerekçeyle İstanbul kuşatmasına karşı çıktılar?
Fetihten yüzlerce sene önce Ayasofya’da ilk namazı kim kıldı?
Fatih Sultan Mehmet’in gerçek kabri nerede?
Kaşıkçı elması dünya dışından mı geldi?
Piri Reis haritası bir dünyalıya ait değil mi?
Gamalı haçın gizli bir anlamı mı var?
Ayasofya tekrar cami mi olacak?
İstanbul, doğunun ve batının merkezi haline gelebilecek mi?
Kıyamet alametleri arasında İstanbul’un yeri nedir?
İstanbul ikinci kez nasıl fethedilecek?

Merak edilen onlarca sorunun cevabı bu romanda. Furkan Semih, sıra dışı bir kurgu ve etkileyici bir üslupla karşımızda. Yazar, tarihle fantastik unsurları ustaca bir araya getirdiği romanını dini motiflerle zenginleştirmiş. Romanda politik-kurguya da yer verilmiş. Tabiî ki aşk da yeterince güçlü işlenmiş. Bundan dolayı Yufesta ile Şibenza’yı bir kategoriye sığdırmak çok zor.
Furkan Semih’in bu romanında İkinci Fethin Şifresi’ni çözeceksiniz.
Geçmişe ve geleceğe Ayasofya’nın minarelerinden bakmaya hazır mısınız?
Kabullenilmesi en güç olanı, yani gerçeği, kabullenebilecek misiniz?

Şimdi, tarihin gizemli ve mistik atmosferine dalarak gerçeğin büyüsüne kapılma zamanı!
Şimdi, yakın gelecekte yaşanacak ‘büyük fetih’ gününün önemini kavrama zamanı!
Şimdi, sarsıcı ve saklı hakikatleri paylaşma zamanı!
Gerçeğin peşinde olan Yufesta ile Şibenza, Kostantinopolis’ten çok uzaklarda yaşamaktadır. Prens kardeşler, bir bilgeden, fetih gününün gelip çattığını ve ‘fatih’ olacak kişinin kıyamete yakın ortaya çıkacak ‘beklenen kurtarıcı’ olduğunu öğrenirler.
İki kardeş, Kostantinopolis’in İslamopolis (İslambol) oluşuna tanıklık ederler. Akıllarında ise ‘ikinci fetih’ vardır.
1453′ten 2028′e uzanan olaylar, tarihin öngörüldüğü gibi yaşanacağının kanıtıdır.

Yufesta ile Şibenza Kitap Özeti

Alakasız gibi dursa konu İstanbul’un fethi. Kitabın ismi aynı zamanda baş kahramanlarımızın ismi, Yufesta ve Şibenza… Kitabın isminden kahramanların bu dünyadan olmadığını anlayabilirsiniz. Mayhor isimli küçük gezegendeki Irıkya ülkesinin prensleridir Yufesta ve Şibenza. İlginç kardeşler bunlar, gelecekte ülkenin başına birisi geçecektir ancak ikiside bunu istememektedir. Şibenza “dünya” denilen gezegeni merak etmekte, Yufesta ise bunların boş olduğunu düşünmekte… Bir bilge ortaya çıkar, ortalık karışır. Yufesta aşık olur, yazarın bu aşk serüvenin anlatırken kullandığı dilden ve betimlemelerden acayip etkilendiğimi itiraf etmeliyim. Heyecan dolu bir eserin ortasına sıkıştırılmış olan bu kısım sizi eserden koparmak şöyle dursun daha bir bağlıyor kitaba… Sonra kahramanlarımız Fatih Sultan Mehmet ile tanışıyorlar. Tabii henüz “Fatih” değildir sultanımız. Hazırlık içerisindedir. Tahta geçmeden yıllar önce, çocukken başlattığı çalışmaları sürdürmektedir. “Fatih” olmaya hazırlanmaktadır O! Zor, yorucu ve stresli bir hazırlık evresidir bu ancak II. Mehmet yorulmaz, bir an bile vazgeçmeyi düşünmez, her zaman kararlıdır. Hedefine öyle yada böyle ulaşacaktır. Boşuna “Ya ben İstanbul’u alırım ya İstanbul beni!” dememiştir.

Fatih Sultan Mehmet, İstanbul’un fethi için tüm hazırlıkları yaparken çok titiz davranmıştır. Hiç bir noktayı gözünden kaçırmamış ve tebasıyla devamlı istişare halinde bulunmuştur. Fiziksel harbe hazırlanırken şüphesiz psikolojik harbi de unutmamış İstanbul ve Avrupa içlerine casuslar salarak halkı ve yöneticilerin kararlarını etkilemiştir. Bu durumu destekler nitelikte herhangi bir tarihi kayıtı bilmemekle birlikte hikayede yer alan bu durumun oldukça gerçeğe yakın olduğunu kabul ediyorum.
Fethin gerçekleşmesine Yufesta ve Şibenza ile siz de tanık olacaksınız. Sonrasında işler karışacak biraz. Tarih 2028 diyecek yazar… Ve Adolf Hitler ile bir bağlantı kurulacak İstanbul’un fethinde rol oynayan bazı kahramanlar arasında. Adolf Hitler‘in müslüman olduğu söylemi yine karşınıza çıkacak.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir